Επίσκεψη της Γενικής Προξένου Αθηνών–Πειραιώς της Τουρκίας στη Σχολή μας

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 29 Μαρτίου το απόγευμα η επίσκεψη της Γενικής Προξένου Αθηνών–Πειραιώς  της  Τουρκίας  Nurtan Altunbaş  στο Κέντρο Τουρκικής Γλώσσας  PERUGIA–ΤΙΝΑ ΖΩΓΟΠΟΥΛΟΥ,  το οποίο εκπροσωπεί το Ankara Üniversitesi- Tömer  στην Ελλάδα και διεξάγει τις εξετάσεις πιστοποίησης της τουρκικής ως ξένης γλώσσας. Η ώρα της επίσκεψης  διευκόλυνε ώστε η Πρόξενος να συναντήσει και να μιλήσει με πολλούς από τους  317 σπουδαστές Τουρκικής Γλώσσας της σχολής. Συνομίλησε με τους καθηγητές, επισκέφθηκε όλες τις τάξεις διαφόρων επιπέδων που εκείνη την ώρα είχαν μάθημα, μίλησε και αστειεύθηκε με τους σπουδαστές και τους κέρασε μπακλαβά.
Τα ανώτερα τμήματα παρακολουθούν και αρκετοί Κωνσταντινοπολίτες ή παιδιά Κωνσταντινοπολιτών προκειμένου να τελειοποιήσουν τη γλώσσα και να συμμετάσχουν στις εξετάσεις επιπέδου Yüksek  του Tömer.  Η Πρόξενος έμεινε πολυ ευχαριστημένη από το ενδιαφέρον τόσων μαθητών για την εκμάθηση της Τουρκικής και υποσχέθηκε να επιστρέψει σύντομα με μια ομιλία πάνω σε κάποιο θέμα κοινού ενδιαφέροντος, με αυτόματη μετάφραση, ώστε να κατανοήσουν και οι αρχάριοι. Αλλά και για τους σπουδαστές ήταν μια ευχάριστη έκπληξη που γνώρισαν μια γυναίκα η οποία αν και βρίσκεται σε υψηλή θέση παραμένει απλή, πάντα γελαστή και καλοσυνάτη.
Ο δημοσιογράφος Μανώλης Κωστίδης  με την  δημοσιογράφο  εκρόσωπο της τουρκικής  τηλεόρασης Derya Köseoğlu και το συνεργείο της Τουρκικής Τηλεόρασης  έκαναν ρεπορτάζ και πήραν πλάνα από την επίσκεψη.

T.C ATİNA-PİRE BAŞKONSOLOSU SAYIN NURDAN ALTUNTAŞ’IN PERUGİA-TİNA ZOGOPOULOU DİL MERKEZİNE ZİYARETİ

Ankara Üniversitesi, Tömer’in Yunanistandaki temsilciliği olan ve Yabancı Dil Türkçe Sınavlarını bünyesinde gerçekleştiren Türk Dili Merkezi Perugia-Tina Zogopoulou, 29 Mart tarihi akşam saatlerinde T.C Atina-Pire Başkonsolosu Sayın Nurdan Altuntaş tarafından ziyaret edilmiştir. Sözkonusu ziyaret başarıyla gerçekleştirilmiştir.
Ziyaretin saati Sayın Başkonsolosun merkezimizde Türkçe öğrenmekte olan 317 öğrencimizden pek çoğuyla tanışmasına ve sohbet etmesine olanak sağlamıştır.  Sayın Başkonsolos merkezimizde Türkçe eğitimi veren öğretmenlerimizle görüşmüş, ziyaret saatinde dersi olan farklı seviyelerdeki sınıflarımızı ziyaret ederek öğrencilerimizle sohbet etmiş, şakalaşmış ve onlara beraberinde getirdiği baklavaları ikram etme nezaketini göstermiştir.
İleri düzey Türkçe sınıflarımıza pek çok İstanbullu Rum öğrencimiz ve onların çocukları Türkçelerini kusursuzlaştırmak ve Tömer-İleri Düzey Türk Dili Sertifikasını alabilmek amacıyla devam etmektedir.  Türk Dili’ne olan bu yoğun alakadan çok memnun kaldığını belirten Sayın Başkonsolos, öğrencilerimize en kısa zamanda ortak ilgi alanlarından seçeceği bir konuda konuşma yapmak üzere merkezimizi tekrar ziyaret edeceğine söz vermiştir.  Sayın Başkonsolosun söz konusu konuşması simultane tercümeyle bütün öğrencilerimize aktarılacak ve bu sayede başlangıç düzeyindeki öğrencilerimizin de konuşmayı anlaması sağlanacaktır.
Yüksek mevkiine rağmen bu kadar mütevazi ve her daim güler yüzlü, anlayışlı olan Sayın Başkonsolosun nazik ziyareti onu yakından tanıma fırsatı bulan öğrencilerimiz için de çok güzel bir sürpriz olmuştur.
Ziyaret esnasına T.R.T temsilcisi Sayın Derya Köseoğlu ve gazeteci Sayın Manolis Kostidis röportajlar gerçekleştirilmiş ve T.R.T ekibi tarafından ziyaretten görüntüler kaydedilmiştir.